Description
ATS48C48Q | Soft starter for asynchronous motor – ATS48 – 437 A – 230..415 V – 110..355 KW
ATS48C48Q | Soft starter for asynchronous motor – ATS48 – 437 A – 230..415 V – 110..355 KW
| brands | Schneider Electric |
|---|---|
| Range of product | Altistart 48 |
| Product or component type | Soft starter |
| Product destination | Asynchronous motors |
| Product specific application | Heavy duty industry and pumps |
| Device short name | ATS48 |
| Utilisation category | AC-53A |
| Ue power supply voltage | 230…415 V – 15…10 % |
| power supply frequency | 50…60 Hz – 5…5 % |
| Motor power kW | 110 kW at 230 V connection in the motor supply line for severe applications 132 kW at 230 V connection in the motor supply line for standard applications 220 kW at 230 V connection to the motor delta |
| device connection | To the motor delta terminals In the motor supply line |
| Protection type | Phase failure: line Thermal protection: motor Thermal protection: starter |
| Standards | EN/IEC 60947-4-2 |
| Product certifications | CSA GOST DNV TCF UL C-Tick NOM 117 CCC SEPRO |
| Marking | CE |
| Discrete input number | 5 |
| Discrete input type | PTC, 750 Ohm at 25 °C (Stop, Run, LI3, LI4) logic, <= 8 mA 4300 Ohm |
| discrete input logic | Positive logic Stop, Run, LI3, LI4 at State 0: = 5 mA |
| Minimum switching current | 10 mA at 6 V DC for relay outputs |
| Discrete output number | 2 |
| discrete output type | (LO1) logic output 0 V common configurable (LO2) logic output 0 V common configurable (R1) relay outputs fault relay NO (R2) relay outputs end of starting relay NO (R3) relay outputs motor powere |
| Analogue output type | Current output AO: 0-20 mA or 4-20 mA, impedance <500 Ohm |




Reviews
There are no reviews yet.