Description
ATS48C59Q | Soft starter for asynchronous motor – ATS48 – 560 A – 230..415 V – 132..400 KW
ATS48C59Q | Soft starter for asynchronous motor – ATS48 – 560 A – 230..415 V – 132..400 KW
| brands | Schneider Electric |
|---|---|
| Range of product | Altistart 48 |
| Product or component type | Soft starter |
| Device short name | ATS48 |
| Product destination | Asynchronous motors |
| Product specific application | Heavy duty industry and pumps |
| Utilisation category | AC-53A |
| Supply frequency | 50…60 Hz – 5…5 % |
| Net weight | 51.4 kg |
| Height | 670 mm |
| Width | 400 mm |
| Depth | 300 mm |
| device connection | To the motor delta terminals In the motor supply line |
| Protection type | Phase failure: line Thermal protection: motor Thermal protection: starter |
| Discrete input number | 5 |
| Discrete output number | 2 |
| Communication port protocol | Modbus |
| Communication data link | Serial |
| Function available | External bypass (optional) |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 39.0 cm |




Reviews
There are no reviews yet.