Description
XA2EA31 | Round Green push-button Ø 22 – flush spring return – 1NO
XA2EA31 | Round Green push-button Ø 22 – flush spring return – 1NO
| brands | Schneider Electric |
|---|---|
| Range of product | Easy Harmony XA2 |
| Product or component type | Complete push-button |
| Device short name | XA2 |
| bezel material | Plastic |
| Height | 42 mm |
| Width | 30 mm |
| Depth | 54.7 mm |
| Net weight | 0.032 kg |
| Mechanical durability | 1500000 cycles |
| Tightening torque | 0.8 N.m |
| Short-circuit protection | 10 A gL fuse conforming to IEC 60269-1 |
| [Ui] rated insulation voltage | 600 V conforming to IEC 60947-1 |
| Electrical durability | 500000 cycles, AC-15, 3 A at 230 V, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 conforming to IEC 60947-5-4 500000 cycles, DC-13, 0.2 A at 110 V, operating rate <60 cyc/mn, load factor: 0.5 |
| Fixing collar material | Plastic |
| Shape of signaling unit head | Round |




Reviews
There are no reviews yet.