Description
XA2EC31 | Push-button Ø22 – mushroom head Ø40 – black – 1NO
XA2EC31 | Push-button Ø22 – mushroom head Ø40 – black – 1NO
| brands | Schneider Electric |
|---|---|
| Range of product | Easy Harmony XA2 |
| Product or component type | Complete push-button |
| Device short name | XA2 |
| bezel material | Plastic |
| Fixing collar material | Plastic |
| Net weight | 0.052 kg |
| Mechanical durability | 1500000 cycles |
| Tightening torque | 0.8 N.m |
| Short-circuit protection | 10 A gL fuse conforming to IEC 60269-1 |
| [Ui] rated insulation voltage | 600 V conforming to IEC 60947-1 |
| [Ie] rated operational current | 3 A at 240 V, AC-15, A600 0.27 A at 250 V, DC-13, Q600 |
| Height | 30 mm |
| Width | 42 mm |
| Depth | 74.2 mm |
| Mounting diameter | 22.5 mm |




Reviews
There are no reviews yet.