Description
XA2ED21 | Selector switch – Ø22 – standard handle – 2 positions – 1NO
XA2ED21 | Selector switch – Ø22 – standard handle – 2 positions – 1NO
| brands | Schneider Electric |
|---|---|
| Range of product | Easy Harmony XA2 |
| Product or component type | Complete selector switch |
| Device short name | XA2 |
| bezel material | Plastic |
| Height | 42 mm |
| Width | 30 mm |
| Depth | 68.2 mm |
| Net weight | 0.04 kg |
| Mechanical durability | 300000 cycles |
| Tightening torque | 0.8 N.m |
| Short-circuit protection | 10 A fuse type gL conforming to IEC 60269-1 |
| [Ui] rated insulation voltage | 600 V conforming to IEC 60947-1 |
| Shape of signaling unit head | Round |
| contact operation | Slow-break |
| Mounting diameter | 22.5 mm |




Reviews
There are no reviews yet.