Description
ZBE102 | Single contact block, silver alloy, screw clamp terminal, 1 NC
ZBE102 | Single contact block, silver alloy, screw clamp terminal, 1 NC
| brands | Schneider Electric |
|---|---|
| Range of product | Harmony XB4 Harmony XB5 |
| Product or component type | Contact block |
| Device short name | ZBE |
| Net weight | 0.011 kg |
| contacts usage | Standard contacts |
| Positive opening | With conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix K |
| Mechanical durability | 10000000 cycles |
| Tightening torque | 0.8…1.2 N.m conforming to EN 60947-1 |
| Shape of screw head | Cross compatible with pozidriv No 1 screwdriver Slotted compatible with flat Ø 4 mm screwdriver Slotted compatible with flat Ø 5.5 mm screwdriver |
| Contacts material | Silver alloy (Ag/Ni) |
| Short-circuit protection | 10 A cartridge fuse type gG conforming to EN/IEC 60947-5-1 |
| [Ui] rated insulation voltage | 600 V (pollution degree 3) conforming to EN 60947-1 |
| Device presentation | Basic element |
| Operating travel | 1.5 mm (NC changing electrical state) 4.3 mm (total travel) |




Reviews
There are no reviews yet.