Description
RE17LAMW | On-delay timing relay – 1 s..100 h – 24..240 V AC/DC – solid state output
RE17LAMW | On-delay timing relay – 1 s..100 h – 24..240 V AC/DC – solid state output
| brands | Schneider Electric |
|---|---|
| Product or component type | Single function relay |
| discrete output type | Solid state |
| Component name | RE17L |
| Time delay range | 1…10 s 10…100 h 6…60 s 0.1…1 s 1…10 min 6…60 min 1…10 h |
| Control type | Selector switch front panel |
| Housing material | Self-extinguishing |
| Temperature drift | +/- 0.05 %/°C |
| Voltage drift | +/- 0.2 %/V |
| Power on delay | 100 ms |
| Creepage distance | 4 kV/3 conforming to IEC 60664-1 |
| Safety reliability data | MTTFd = 353.8 years B10d = 320000 |
| Mounting position | Any position in relation to normal vertical mounting plane |
| Mounting support | 35 mm DIN rail conforming to EN/IEC 60715 |
| Width | 17.5 mm |
| Net weight | 0.068 kg |
| Control signal pulse width | 0.05 s typical |
| Reset time | 350 ms on de-energisation typical |
| On-load factor | 100% |
| operating frequency | 10 Hz |
| Marking | CE |
| Time delay type | A |




Reviews
There are no reviews yet.