Description
XA2EG21 | Key selector switch – Ø22 – 2 positions – stay put – 1NO
XA2EG21 | Key selector switch – Ø22 – 2 positions – stay put – 1NO
| brands | Schneider Electric |
|---|---|
| Range of product | Easy Harmony XA2 |
| Product or component type | Complete selector switch |
| Device short name | XA2 |
| bezel material | Plastic |
| Height | 42 mm |
| Width | 30 mm |
| Depth | 85.7 mm |
| Net weight | 0.064 kg |
| Mechanical durability | 100000 cycles |
| Tightening torque | 0.8 N.m |
| Short-circuit protection | 10 A fuse type gL conforming to IEC 60269-1 |
| [Ui] rated insulation voltage | 600 V |
| Fixing collar material | Plastic |
| contact operation | Slow-break |
| Key withdrawal position | Left |




Reviews
There are no reviews yet.